ياد و خاطره مسافران و خدمه شهيد پرواز شماره 655 را گرامي مي داريم

29 سال پيش در چنين روزي پرواز شماره655 هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران با 290 مسافر و خدمه هفت دقيقه پس از پرواز از فرودگاه بندر عباس به دوبي هدف اصابت موشكهاي ناو وينسنس آمريكايي قرار گرفت و يكي از فجايع بزرگ هواپيمايي مسافربري در جهان را رقم زد.

اين جنايت هولناك در شرايطي صورت گرفت كه پرواز ايرباس ايران اير در داخل كريدور هوايي بين المللي پروازي و در آب هاي نيلگون خليج فارس پرواز مي كرده و تمامي مشخصات پروازي از جمله جهت حركت هواپيما، وضعيت اوج گيري و كد راداري ارسالي از سوي هواپيما بيانگر مسافري بودن پرواز بوده است.

با توجه به اينكه ايران و آمريكا در وضعيت جنگي قرار نداشته اند و اين پرواز هيچ گونه خطري براي ناو وينسنس كه از هزاران كيلومتر آن سوي اقيانوس ها وارد آب هاي خليج فارس شده محسوب نمي شده، در عمدي بودن اين جنايت جاي شك و شبهه اي نيست.

بر اساس پيمان شيكاگو، توسعه آرامش و امنيت از اهداف كشور هاي امضا كننده  پيمان مي باشد و لذا شليك به هواپيماي مسافربري نقض آشكار مواد44،3،2،1 اين پيمان بوده و همچنين در تناقض آشكار با مفاد كنوانسيون مونترال در خصوص اعمال غير قانوني عليه امنيت هواپيمايي كشوري است.

پرواز شماره 655 با اخد كليه مجوز هاي لازم و بر اساس ضوابط و استاندارهاي ايكائو و با رعايت كليه مقررات پروازي و عملياتي صورت گرفته و اقدام ناجوان مردانه فرمانده ناو وينسنس،اقدامي غير قانوني و غير انساني و مجرمانه بوده است.

با توجه به اينكه رفتار هر ارگان دولتي به موجب حقوق بين الملل ، عمل آن دولت محسوب ميگرد لذا رفتار ناو وينسنس به دولت آمريكا منتسب است كه با نقض اصول مقرردر كنوانسيون حقوق دريا  مبني بر عبور بي ضرر و نقض آزادي پرواز هواپيماهاي غير نظامي مطرح در پيمان شيكاگو يكي از فجايع بزرگ قرن بيستم  در زمينه هوايي را رقم زد.

اين سازمان ضمن محكوم كردن اين اقدام غير انساني ،ياد و خاطره مسافران و خدمه شهيد پرواز شماره 655 هما را گرامي مي دارد.
هنوز نظری ثبت نشده است

با تشکر از اینکه دیدگاه خود را با ما در میان می گذارید؛ نظرات و دیدگاه های ثبت شده پس از تایید مدیر پورتال برای عموم نمایش داده می‌شوند.
مورد مرتبطی یافت نشد.
موردی ثبت نشده است.