جلسه اجراي IHR در فرودگاه ها و پروازهاي بين المللي تشكيل شد
مديركل دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شركت ها و موسسات هوانوردي از تشكيل جلسه اجراي IHR در فرودگاه ها و پروازهاي بين المللي با حضور مشاوران سازمان بهداشت جهاني از كشور آلمان فرودگاه بين المللي بندر هامبورگ با هدف مشاهده ظرفيت هاي موجود و زيرساخت هاي فرودگاههاي بين المللي اصفهان و فرودگاه حضرت امام (ره) خبرداد.

به گزارش روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري، علي اصغر باريكاني گفت: در اين دوره آموزشي كه متناسب با نيازهاي موجود و با حضور مسئولان سازمان هواپيمايي كشوري، شركت فرودگاههاي كشور، مسئولان مركز مبارزه با بيماريها از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، شركت هاي هواپيمايي، سازمان پدافند غير عامل و گروه مشاوران آلماني برگزار شد تجربيات كشور آلمان و فرودگاه هامبورگ به صورت عملي مرور و محورهاي ارتقا و ظرفيت هاي موجود فرودگاه ها و پروازهاي بين المللي كشور براساس تجربه كشور آلمان مورد بحث قرار گرفت.

وي افزود: مقررات بهداشتي بين المللي توسط كشورهاي متعاهد به سازمان جهاني بهداشت WHO پذيرفته شده و كشورهاي عضو ملزم به رعايت آن هستند و انجام اقدامات لازم و اتخاذ روش هايي كه از انتشار بيماريها در عرصه بين المللي جلوگيري و همچنين عوارض مخاطرات رويدادهاي داراي ماهيت عوامل خطر را كه مي تواند از طرق مختلف به ويژه مسافران و خدمه پرواز انتقال يابد پيش گيري و كاهش يابد.

مديركل دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شركت ها و موسسات هوانوردي تصريح كرد: اين اقدامات در چهارچوب قوانيني انجام مي شود كه از طريق سازمان جهاني بهداشت و سياست هاي جاري كشورهاي متعهد، تهيه و تصويب شده است و عمدتا در مرزهاي زميني، دريايي و هوايي به اجرا در مي آيد.

باريكاني هدف اصلي از اجراي اين فعاليت ها را ايجاد حداكثر امنيت عليه گسترش بين المللي بيماريها و حداقل ممانعت عليه حمل و نقل و تجارت بين المللي دانست كه لازمه اين امر انجام  همكاريهاي بين المللي در جهت كشف، كاهش و يا حذف منابع بيماري و جلوگيري از انتشار آن است.

وي، مراقبت از پرسنل پروازي و غيرپروازي و حفظ سرمايه هاي انساني، حصول اطمينان از سلامت مسافران ورودي و خروجي براي جلوگيري از انتقال بيماريهاي واگير به داخل و يا خارج از كشور با رعايت كامل حقوق مسافران، بررسي بار مسافران و كالاهاي تجاري به منظور اطمينان از عاري بودن آنها از آلودگي ها در اجراي مقررات بهداشتي بين المللي به گونه اي كه از ايجاد محدوديت هاي بي مورد در تردد مسافران و تجارت بين المللي اجتناب شود، پيش گيري و كاهش مرگ و مير ابتلا و عوارض بيماريهاي واگير منتقله توسط مسافران، كاهش هزينه هاي مداخلاتي، مراقبتي و درماني ناشي از انتقال بيماريها و افزايش سطح آگاهي ها و دانش مسافران خروجي از كشور در رابطه با خود مراقبتي و پيشگيري از بيماريهاي واگيردار از جمله اهداف كلي سازمان هواپيمايي كشوري به عنوان نهاد حاكميتي در حوزه بهداشت فرودگاهي و هواپيمايي با توجه به مستندات ايكائو در انكس نه، شش، 14 و11 برشمرد.

گفتني است؛ در راستاي نقش حاكميتي سازمان و تعامل با مسئولان بهداشتي كشور، شركت فرودگاه هاي كشور و شركت هاي هواپيمايي هماهنگي هاي لازم انجام شده و همچنان ادامه دارد.
هنوز نظری ثبت نشده است

با تشکر از اینکه دیدگاه خود را با ما در میان می گذارید؛ نظرات و دیدگاه های ثبت شده پس از تایید مدیر پورتال برای عموم نمایش داده می‌شوند.
مورد مرتبطی یافت نشد.
موردی ثبت نشده است.