جهت آگاهي از  آخرين اصلاحات  و صدور مقرارت جديد سازمان مي‌توانيد نسبت به ثبت عضويت در سامانه قوانين و مقررات اقدام نماييد.

 

خواهشمند است هر گونه پیشنهاد یا انتقاد و یا در صورت بروز مشکل در بخش سامانه قوانین و مقررات  از طریق  پست الکترونیکی  rulemaking@cao.ir اعلام  نمایید

و یا با دفتر ارزيابي عملكرد و تضمين كيفيت تماس حاصل فرماييد.

كاربران گرامي خواهشمند است جهت استفاده بهتر از سايت از مرورگرهاي Google Chrome و يا Mozilla Firefox استفاده فرماييد.

.
قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي که با صنعت هوانوردي داراي ارتباط مستقيم هستند در اين بخش قرار دارند. کامل و به روز بودن اين قوانين توسط سازمان تضمين نمي شود. براي دريافت نسخه قابل اطمينان به آدرس http://rc.majlis.ir/fa/law مراجعه فرمائيد.

آيين نامه‌هاي اجرايي که در ارتباط با صنعت هواپيمايي به تصويب هيئت وزيران رسيده است در اين بخش قرار دارند. آئين نامه‌ها و مصوبات هيئت دولت که در ارتباط با صنعت هوايي قرار دارند محدود به موارد مندرج در اين بخش نيستند و ما تنها تعدادي از آئين‌نامه‌هاي پرکاربرد براي مراجعان به اين وبسايت را در زير فهرست کرده‌ايم. يادآور مي‌شود اين اسناد در کنترل سازمان هواپيمايي کشوري نبوده و کاربران، بايد به طريق مقتضي از درستي اسناد و تطابق آن با آخرين تغييرات مقرراتي آگاه شوند.

ما براي مديريت و كنترل اسناد، از نامهايي اختصاري براي آيين نامه‌هاي مصوب هيئت دولت استفاده مي‌كنيم. اين نام‌ها مصوب هيئت دولت نبوده و فقط براي آدرس دهي در زنجيره مقررات سازمان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. نامهاي اختصاري كه با ساختار ICAR XXX استفاده مي‌شوند، تنها در سامانه مديريت مستندات ما داراي معني هستند.

ضمائم پيمان شيکاگو که موسوم به انکس‌هاي ايکائو بوده و حاوي استانداردها و توصيه‌هاي ايکائو هستند،  در اين بخش قرار دارند. اين اسناد، رايگان نبوده و دريافت آنها براي عموم از اين بخش ممکن نيست. براي خريد اين اسناد مي توانيد به سايت ايکائو مراجعه کنيد. ما براي کمک به استفاده کاربران از اسناد به روز، شماره آخرين ويرايش و اصلاحيه انکس‌ها ايکائو را در زير هر سند نمايش مي‌دهيم.
شيوه نامه، روش رسمي و مورد قبول انجام فعاليت است. شيوه نامه هاي مورد تائيد سازمان هواپيمايي كشوري در اين بخش قرار داده شده اند. به روز بودن اسناد اين صفحه توسط سازمان هواپيمايي كشوري تاييد مي شود. استفاده كنندگان از شيوه نامه هاي سازمان موظف هستند اطمينان حاصل كنند كه اسناد مورد استفاده آنها، مطابق آخرين ويرايش و اصلاحيه قرار داده شده در اين صفحه باشد.
پيش نويس مقررات پيشنهادي سازمان هواپيمايي کشوري در اين بخش قرار دارند. اين اسناد مي‌توانند مقرراتي جديد و يا ويرايشي جديد از مقررات موجود باشند. تمامي صاحب‌نظران مي‌توانند سازمان را از نظرات خود در خصوص مقررات پيشنهادي مطلع سازند. در صورتيكه هرگونه نظر،پيشنهاد و انتقادي نسبت به متن مقررات پيشنهادي جديد يا نسخه‌هاي بازنگري داشته باشيد مي‌توانيد باآدرس ايميل Rulemaking@cao.ir مكاتبه فرماييد. حتما از نظرات شما استفاده خواهد شد و شما را در جريان آن قرار خواهيم داد.
بخشنامه هاي سازمان هواپيمايي كشوري
در اين قسمت، فرم ها و چک ليست هاي مورد استفاده در اسناد را به صورت يکجا مشاهده مي کنيد.