معاون علمي رياست جمهوري:
در حال حاضر شاهد تحولات بزرگي در عرصه هوانوردي کشور هستيم
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري گفت: با نگرش جديد سازمان هواپيمايي کشوري و شرکت فرودگاه ها و ناوبري هوايي ايران براي استفاده از توانمندي هاي داخلي، بازار خوبي در اين بخش ايجاد مي شود تا با توجه به وجود دهها فرودگاه در کشور بتوانيم نيازهاي خود را از منابع داخلي تامين کنيم.

به گزارش روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري، چهار قرارداد و تفاهمنامه طراحی، ساخت سامانه های کمک ناوبری، راداری، برج مراقبت سیار با رعایت استانداردهای صنعت هوانوردی غیرنظامی با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، ‌مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها، ‌معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و جمعی دیگر از دست اندرکاران صنعت، بین شرکت های دانش بنیان، جهاد دانشگاهی، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه برگزاری آیین بومی سازی زیرساخت های صنعت هوانوردی ایران گفت: اکنون ساخت هواپیمای مسافری در دستور کار معاونت نیست اما شرکت های دانش بنیان برای نخستین بار می توانند در بخش هوانوردی غیرنظامی فعالیت کنند.

وي افزود: صنعت هوانوردی در حوزه غیرنظامی استانداردها و سخت گیری های خاص خود را دارد و هر شرکتی در کشور قابلیت ورود به این عرصه را ندارد.

ستاری با اشاره به امضای چهار قرارداد و تفاهمنامه بین شرکت های دانش بنیان، جهاد دانشگاهی، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این آیین، ادامه داد: شرکت هایی که امروز شاهد امضای قراردادهای آنها بودیم امتحان خود را در بخش هوانوردی غیرنظامی بخوبی پس داده اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: با امضای این قراردادها این امکان برای نخستین بار در کشور فراهم شد که شرکت های دانش بنیان بتوانند در حوزه هوانوردی غیرنظامی کشور فعالیت خود را ادامه دهند.

ستاري در این آیین یادآوری کرد ایران پیش از انقلاب هیچ دانشی در صنعت هوانوردی نداشت اما پیشرفته ترین هواپیماهای جهان در اختیار ایران قرار گرفته بود.

وی تاکید کرد: در گذشته همه سامانه های هوایی مربوط به کشو های خارجی بود اما با تلاش متخصصان داخلی و شرکت های دانش بنیان اکنون در این عرصه تحولات بزرگی را شاهدیم.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با وجود سال ها تحریم در حوزه هوا و فضا پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران متخصصان زیادی تربیت شده است.

ستاری ادامه داد: امروز شاهد امضای چند قرارداد و تفاهمنامه با شرکت های دانش بنیان برای بومی سازی سامانه های ناوبری هوایی در ایران هستیم و بدون شک ما از هرگونه همکاری برای اجرای این قرارداد ها حمایت می کنیم تا با رعایت استانداردهای صنعت هوانوردی، ریسک اجرای آن توسط دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان کشور به حداقل برسد.

وی تصریح کرد: با نگرش جدید سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران برای استفاده از توانمندی های داخلی، بازار خوبی در این بخش ایجاد می شود تا با توجه به وجود دهها فرودگاه در کشور بتوانیم نیازهای خود را از منابع داخلی تامین کنیم.

اختصاص 1600میلیارد ریال برای توسعه فناوری های هوانوردی بومی

در ادامه اين مراسم رحمت اله مه آبادي مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نيز با اشاره به رونمایی از اولین سیمیلاتور بومی در آینده نزدیک گفت: امروز 4 قرارداد و توافقنامه به ارزش 1600 میلیارد ریال بین شرکت فرودگاه‌ها به عنوان کارفرما و شرکت‌های صا ایران و صاشیراز و دانشگاه‌های خواجه‌نصیر و اصفهان به امضا رسید.

وي گفت: حدود دو سال قبل صنعت هوانوردی کشور به دلیل تحریم‌های سخت در بدترین شرایط قرار داشت و سامانه‌های هوانوردی و فرودگاهی کشور فرسودگی مزمنی داشتند، قطعی مکرر رادارها، خرابی سامانه‌های کمک ناوبری، قطعی فرکانس و ایجاد اختلاف در زیرساخت‌های ارتباطی و قطعی تماس‌های واحدهای مختلف مراقبت پرواز با خلبانان پروازهای داخلی و خارجی و عبوری، بروز اختلال در سامانه‌های روشنایی باند و سطوح پروازی و غیرعملیاتی شدن برخی از سامانه‌ها نظیر ابزارهای حساس تقرب و فرود هواپیما به علت فقدان هواپیمای فلایت‌چک از چالش‌های روزمره ما بود.

وی افزود: در پسابرجام با خرید هزار میلیارد تومان حساس‌ترین سامانه‌ها و تجهیزات مدرن ناوبردی هواپیمایی و فرودگاهی نظیر یک فروند هواپیمای استراتژیک و مدرن فلایت‌چک و خرید 6 دستگاه رادار اولیه و ثانویه، 165 دستگاه فرستنده و گیرنده، 15 دستگاه ابر خودروی آتش‌نشانی  و 34 سامانه بک‌آپ ارتباط ماهواره‌ای در کنار برخی دیگر از تجهیزات در اجرای فازهای اولیه و دوم پروژه فراملی مدیریت آسمان ایرانشهر توانستيم تحولی بزرگ در ساختار راه‌های هوایی کشور ایجاد کنیم و سطح قابل قبولی از آرامش بر فضای سرزمینی و فرودگاهی کشور حاکم کنیم.
هنوز نظری ثبت نشده است

با تشکر از اینکه دیدگاه خود را با ما در میان می گذارید؛ نظرات و دیدگاه های ثبت شده پس از تایید مدیر پورتال برای عموم نمایش داده می‌شوند.
مورد مرتبطی یافت نشد.